Сервисирање музичког инструмента (27.12.2016.)

Ученици одељења Е41 сервисирали су музички инструмент (хармонија).

Хармонија је музички инструмент који је по принципу рада сличан хармоници. Хармонија, као и хармоника, ствара тон проласком ваздуха кроз тонске органе. Код хармоније је проток ваздуха остварен помоћу вентилатора електромотора. Хармонија, као и хармоника, поседује регистре којим се подешава боја тона.

У основним и средњим школама, давно пре појаве електронских музичких инструмената, хармонија се користила у настави музичке уметности. Данас је прави раритет. Наша школа поседује овај инструмент.

Отворена хармонија:

IMG 9836 resize

Клапне. Притисак типки отвара клапне и ваздух пролази кроз отвор генеришући одређени тон:

IMG 9828 resize

Отворена клапна:

IMG 9831 resize

Типке регистара:

IMG 9835 resize

Ученици чисте колекторске кришке на електромотору:

IMG 9838 resize

Провера четкица електромотора:

IMG 9842 resize

Редни број произведене хармоније или датум производње?

IMG 9844 resize

Репарирана и очишћења хармонија:

IMG 9854 resize

Наравно, након поправке, инструмент треба тестирати. Испод слике се налази и видео запис тестирања хармоније.

IMG 9827 resize

Видео запис - тестирање хармоније (уч. Петар Стефановић, Е41)...